Powoli zaczynamy wchodzić w czas przygotowań do najważniejszych świąt dla katolików. Rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Czas, który powinien przygotować nas dobrze do Wielkiego Tygodnia, a przede wszystkim do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Dla wielu osób dorosłych jest to czas, który wykorzystujemy maksymalnie w jak najpiękniejsze przeżywanie tych cudownych świąt. Znamy dokładnie historię Wielkanocy. Wiemy co się wydarzyło. I przede wszystkim – wiemy jak mamy się przygotować w Wielkim Poście do Wielkanocy. Dla nas to coś oczywistego. Ale czy dla każdego ta sytuacja wygląda tak samo?
Chyba największym problemem Wielki Post stanowi dla dzieci. Dla nich nie zawsze jasne są wszelkie nabożeństwa typowe dla tego okresu liturgicznego. A my, rodzice, czy potrafimy zachęcić nasze pociechy do tego, aby jeszcze bardziej i głębiej przeżyły one czas przygotowań do najpiękniejszych i najważniejszych świąt dla katolików? Tutaj odpowiedzi mogą być najróżniejsze. I wcale mnie to nie dziwi. To trudne zadanie, bo i sama tematyka jest dość trudna. Ale kochani Rodzice – nie martwcie się. Jako animatorzy Stowarzyszenia „UŚMIECH” staramy się tłumaczyć dzieciom na czym polega ten jakże piękny czas Wielkiego Postu. Być może dla niektórych te porównania mogą wydać się dość infantylne, ale dzieci potrzebują przykładu, który są w stanie pojąć i zrozumieć.
Tak jak przed Wielkanocą sprzątamy nasze domy, tak samo powinniśmy oczyścić nasze wnętrze. O ile fizyczne porządki trwają kilka dni, to na porządki wewnętrzne przeznaczamy kilkadziesiąt dni – po to, aby osiągnąć trwałą zmianę naszego sposobu myślenia i działania. Naszym zadaniem jest prosić Boga o łaskę, abyśmy słuchali Jego woli, słyszeli i rozumieli. Modlitwa to jednak nie wszystko. Powinniśmy starać się ze wszystkich sił, aby stworzyć jak najlepsze warunki do przyjęcia tej łaski.
Wielki Post jest dobrym pretekstem do wyrzeczenia się tego wszystkiego, co odciąga nas od Boga, co przeszkadza nam słuchać. Najczęściej jest to stres i pośpiech. Szukamy więc zdarzeń, które możemy wykreślić ze swojego kalendarza, ale także z kalendarza członków rodziny. Rozważmy zmianę harmonogramu dnia, aby znaleźć więcej czasu na modlitwę, rozważanie Pisma Świętego i nasłuchiwanie Boga w ciszy i bezczynności.
W tym roku w Wielki Post wchodzimy z wielką nadzieją. Wszelkie nasze troski, prośby, radości, smutki i zmartwienia zanosimy przed oblicze Matki Bożej Gidelskiej. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał. Czyś nie może piękniej rozpocząć czasu Wielkiego Postu? W tym czasie również przygotowujemy piękne przedstawienie, które ma pomóc wiernym zrozumieć sens życia, obecność Boga w życiu każdego z nas. Ubiegłoroczny spektakl został przyjęty przez wiernych bardzo dobrze. Liczymy na to, że i w tym roku nie zawiedziemy… Ale na tan moment nie piszemy nic więcej. W swoim czasie zapewne wszyscy wierni dowiedzą się o spektaklu, na który serdecznie już zapraszamy. Być może będzie to dla niektórych takie małe, wielkopostne postanowienie…
Każdemu życzymy jak najpiękniej przeżytego czasu Wielkiego Postu!
Katarzyna Winkler